Hogyan kezdjem?
Útmutató azoknak akik csak most ismerkednek az elektronikával
Kedves ...!
- https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/index.php?q=elektronikai+alapismeretek&l=cikkek
- 2. olvasnivaló: https://skory.z-net.hu/kezdo/index.html
- forrasztópáka. Ebből van sima 230V-os fali aljzatba dugható ez a legolcsóbb 30-40W-os elég. Valamint léteznek még hőfokszabályzós és gázüzemű pákák is ezek már drágábbak.
- forrasztóón. Általában 10 dekás kis spulnikban vannak, de lehet találni kisebb kiszerelésben is. Az ólmos jobb, jobban megfolyik rendesebben lehet vele dolgozni. Sajnos valamelyik EU-szabvány miatt sok helyütt már csak az ólmozatlant lehet kapni. Napcellák forrasztásához az ólmozatlant kimondottan nem ajánlom.
- NYÁKlemez (NYomtatott ÁramKöri lemez) Ez egy szigetelő műgyanta vagy valamilyen műanyag lap az egyik oldalán egy vékony rézbevonattal. Ebből a rézfóliából kell majd kialakítani a vezetősávokat amik az alkatrészeket fogják összekötni.
- VasIII-Klorid (röviden vasklorid oldat) Ebben az oldatban marjuk le a nyáklemezről a felesleges rezet, úgy hogy a végén csak a vezetősávok maradjanak majd rajta.
- fúró. Amibe már befogható a 0,8 1 vagy 1,2 mm átmérőjű fúrószár. Ezzel kell majd kifúrni a nyáklemezen a lyukakat az alkatrész lábai számára. Legjobb a mini oszlopos fúró, de ki lehet fúrni kézi fúróval is csak nehezebb. A 0,8-mm-es szár bizony könnyen törik. Ha sima kézi fúrót használsz 3-4 fúrószárat biztosan vegyél.
- Multiméter. Ellenállás feszültség és áram mérésére. Általában jó a digitális, de néha előny lehet a hagyományos analóg (mutatós)
- Jó ha van egy szabályozható feszültségű tápegység ami esetleg még áramkorláttal is rendelkezik. Ha kész egy áramkör csak be kell állítanunk a kívánt feszültséget, és indulhat is az áramkör élesztése. Ha nincs vagy esetleg drága saját magunk is építhetünk egyet. Párszáz forintból már kijön egy pár száz mA-es minimum tudású "labortáp" A kapcsolása elérhető lesz a kapcsolási rajzok menüpont alatt.
- Továbbá szükséges vasfűrész a nyáklemez méretre vágásához. Körömlakklemosó a nyák tisztítására, valamint smirglipapír ugyancsak a nyák sorjátlanítására és egy alkoholos filctoll (maximum 1mm vastag) a vezetősávok felrajzolására és persze a megvásárolt alkatrészek a kapcsoláshoz.
Áramkör építési gyakorlat - a kivitelezés
Itt most nem egy konkrét kapcsolást szeretnék ismertetni, azok megtalálhatóak a kapcsolási rajzok fülecske alatt hanem szeretném általánosságban leírni hogy is kezdj neki egy áramkör megépítésének.
- Az áramköri terv elkészítése:
Legelőször szerezd meg az áhított kütyü kapcsolási rajzát. Ezután nekifoghatsz elkészíteni a nyomtatott áramköri tervet, amit majd a nyáklemezre marhatsz rá a vasklorid oldat segítségével. Vannak külömböző nyáktervező programok is, amelyekkel jól lehet dolgozni mint az EAGLE vagy a SPRINT LAYOUT viszont az ezekben készített tervet nem lehet rögtön a nyákra nyomtatni. Ki kell nyomtatni pauszpapírra vagy valamilyen áttetsző fóliára és le kell világítani (rá kell fényképezni) a nyáklemezre. Erről külön cikk olvasható az xy fülecske alatt.
Mi most a legegyszerűbb módszert fogjuk használni, alkoholos filccel fogjuk az áramkört közvetlenül a lemezre rajzolni. De előbb:
Vegyél elő egy tiszta papírt, és skicceld fel rá a kapcsolási rajzot. Ne rajzold őket összezsúfolva vagy kicsire, hogy legyen helyed a vezetősávokat berajzolni. Ha most az összekötő vezetékeket kihúzod valamilyen jól látható színnel és a végpontokra az alkatrészek elé egy pöttyöt teszel máris kész egy kezdetleges áramköri terv. Valahogy így:
Azért ezt még egy kicsit pofozgatni kell, hogy szép és használható legyen. Például az alkatrészeket úgy érdemes lerajzolni, hogy már a fizikai kialakítását láthassuk és ne az áramköri jelölését. Nézd meg a lábkiosztásokat a saját katalógusban melyik-melyik. A következő skiccen már így rajzold fel. Tehát:
Ezen az ábrán már működőképes is lehet a ketyere, a dolog már csak az hogy az alkatrészeket elrendezd. Mert ugye kiszeretné hogy egyik másik alkatrészek között hatalmas üres terek tátongjanak? A nyáklemez sem olcsó mulatság.
A következő lépésben hagyd el az alkatrészek lerajzolást, csak képzed oda őket a papírra. így már csak a nyomtatott áramköri tervvel dolgozhatsz, nem zavarnak a felesleges vonalak. Az egyes alkatrészek megismerhetőek a forrpontok elhelyezkedéséből is ha pedig közelebb toltad az alkatrészeket és kikozmetikáztad a vezetősávokat valami ilyesmit kaphatsz:
Ez már használható. Most szabj le egy akkora nyáklemezt, amekkorán a kapcsolás elfér és rajzold fel az elkészített rajzot kb 1 vagy 0,8mm vastag alkoholos filcet használva. VIGYÁZZ!! Az elkészített rajz tükörképét rajzold és nem azt a rajzot amit mi a felülnézeti rajzra készítettél. Ugyanis a rezes oldal amire ezt felviszed a hátoldalon fog elhelyezkedni az alkatrészek alatt. Tehát Ha az elkészült rajzot ráteszed az ablakra hogy a rajzolt oldal nézzen az üveg felé és így átrajzolod a lap másik oldalára akkor kapod azt a rajzolatot amit az áramköri lemezre fel kell vinni.
- A maratás:
Ha nem kész oldatot vettél akkor neked kell elkészíteni a tömény vaskloridból (higítás az aktuális csomagoláson) és melegítsd fel olyan hőmérsékletűre, hogy még épp ne égesse meg a kezed. (melegen gyorsabban dolgozik az oldat) Most finoman fogd meg a nyáklemez két szélét és úgy tedd az oldat fölé hogy a rezes fele legyen a föld felé. Tehát a nyáklap és az oldat felső síkja helyezkedjen el egymással párhuzamosan. Ezt követően finoman helyezd a lapot a klorid tetejére, a felületi feszültség fenn fogja tartani nem fog elsüllyedni. Az ujjad utána mosd le mert szép sárgára fogja a klorid egyébként más baja nem lesz. Kb. 5-10 perc múlva kész is, ha a nyáklap lehetővé teszi látod is ahogy lemaródik a felesleges réz. Ha mindenhol rendben van az áramkör ki is veheted és körömlakklemosóval töröld le az alkoholos filcet.
- A kész áramköri lemez előkészítése:
A következő dolog az áramköri lemez kifúrása. Legjobb a mini oszlopos fúró, de sima fúróval is meg lehet oldani csak nehezebb. A forrpöttyöket fúrd ki az aktuális átmérőjű fúrószárral, és megint csak töröld át körömlakklemosóval hogy eltávolítsd az időközben rárakódott szennyeződésekel és a forgácsot. Ez a forrasztás miatt kell hogy az ón mindenhol szépen terüljön és ne gátolja semmi. Továbbá a kontaktus is így lesz a legjobb.
- Végül következhet a forrasztás.
Ha az alkatrész lábait átdugtad az őt megillető lukon pöttyintsd oda a pákával. A pöttyintés valahogy így néz ki: Ha már elég forró a pákád vidd az aktuális láb tövéhez és enyhén nyomd a vezetősávhoz és a lábhoz egyszerre. Most finoman nyomd hozzá az ónt és várj amíg az megfolyik (1-3 másodperc) és szépen szétterül a láb körül a forrponton. Csak annyi ónt használj amennyi szépen körbefollya a lábat és tetszetősen elterül. kerüld a nagy óngömböcök lerakását ez megnehezíti a további munkát és hibalehetőséget is biztosít. Végezetül vágd le a felesleges alkatrészlábat.
Fontos: az alkatrészeket csak addig tedd ki hőnek ameddig muszáj. Ha túl sokáig babrálsz egy pákával mondjuk egy IC lábainál tönkre is mehet az alkatrész. Az hogy a vezetősávok milyen alakúak vagy hosszúak általában nem számít. (a rádiófrekvenciás kapcsolásoknál pl. viszont ez fontos lehet) Arra kell nagyon figyelni hogy ami a kapcsolási rajzon össze van kötve azt te is összekösd a panelen. A vezetősávok vastagságára pedig figyelni kell, hogy a kapcsolásban mozgó elektronok átférjenek az adott keresztmetszeten. Tehát ahol nagyobb áram folyik majd ott vastagítsd meg a vezetősávokat esetleg még ónnal is futtasd majd át őket.
Fontos! A tápfeszültséget ellenőrizzük ha a kapcsolást rátettük az áramforrásra, mert terhelés hatására valamelyest csökkenhet, eshet a feszültség. Ha csökkent terhelés mellett állítsuk vissza a kívánt feszültséget.
Téma: Hogyan kezdjem?
Nincs hozzászólás.