Alapismeretek - elmélet

2013.08.09 09:27

Útmutató azoknak, akik csak most ismerkednek az elektronikával.

 

 
Kedves ...!
 
Engedd meg hogy tegeződjünk, így látatlanba is. Úgy érzem így könnyebben papírra vagyis számítógépre tudom vetni gondolataimat, meg talán kicsit közvetlenebb is lesz a leírásom. Tankönyvet most nem fogok írni, így jópár dologot nem fogok saját magam kifejteni csak hivatkozást teszek ki rá. Mégis elég sok dolgot érinteni szeretnék hogy minél könnyebb legyen az ismerkedésed az elektronikával és lehetőleg ne menjen el a kedved sem egy két kezdeti kudarc után. Ezekkel számolni kell, de inkább érdemes tanulópénzként felfogni mint kudarcként. Egyébként meg akkor jegyzed meg legjobban a dolgokat, ha saját magad rontod el és jössz rá. Ezek úgy bevésődnek az ember agyába, hogy valószínű életed végéig el nem felejted. Nekem is volt jópár ilyen eset. Az egyik kb. 10 éve történt, egy picike rádióadót építettem. Nagy sokára végeztem, s beállítottam a neki szükséges feszültséget egy sufni tápegységen. Bekapcsolom....semmi. több órám elment, újraépítettem az egész áramkört, bekapcs..megint semmi. A végén kiderült, hogy az áramkörnek járó tápfeszültséget terheletlenül mértem, (tehát mikor nem volt rajta a tápegységen az áramkör) és terhelve már csak a kellő feszültség töredéke volt az ami a kapcsolásnak jutott. Tanulság: Az üresjárási(terheletlen) feszültség nem mindig egyenlő a terhelt feszültséggel.
De mostmár térjünk a tárgyra, nézzük mik azok a pontok amit először érinteni szeretnék.
 
-Legelsőnek a legalapabb ismeretek. Például mi is az az elektromos áram?
-Utána az alapalkatrészek működése és felépítése mint az ellenállás, kondenzátor, dióda és tranzisztor.
-Ha már elméletben megismerted az egyes alkatrészek működését és érted is valamennyire rátérnék a gyakorlati részre.
 
De előtte az első olvasnivaló. Érdemes az 1.-től kezdeni tehát az "alapfogalmak" cikkel.  
Minőségi cikkek, köszönet a szerzőnek. A benne említett fogalmak meghatározások ALAPKÖVETELMÉNYEK, sokakkal ellentétben szerintem ezek az ismeretek elengedhetetlenek egy kezdő elektrósnak. Hát akkor, harcra fel!
https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/index.php?q=elektronikai+alapismeretek&l=cikkek
 
Ha átrágtad magad a cikksorozaton ki szeretném emelni a két legtöbbször használatos egyenletet.
Áramkörépítéskor ezzel a kettővel sorozatosan találkozni fogsz és talán a fentebbi cikkekben is megtaláltad őket.
Az első az OHM-törvény, amit szokás megtanulhatóság szempontjából URI törvénynek is nevezni (mert ugye ÚRIember írta ÚRIembereknek:-). Tehát U=R x I, vagyis a feszültség a hozzá tartozó ellenállás és áram szorzata. Persze majd arra az ismeretlenre rendezzük az egyenletet amelyikre éppen kell. A másik egyenlet a teljesítmény (jele: P) a feszültség és az áram összefüggése. Ez így szól: P=U x I. Tehát a teljesítmény a hozzá tartozó feszültség és áram szorzata.
 
A következő olvasnivalóban megtanulhatod ennek a két egyenletnek a kezelését, valamint megértheted több alapkapcsolás működését. Szintén minőségi cikk a jövőben nyugodtan hagyatkozhatsz rá. Ugyancsak köszönet a szerzőnek.
 
2. olvasnivaló:  https://skory.z-net.hu/kezdo/index.html
 
                  --------------------------------------------------palotaiweb@gmail.com------------------------------------------------------